zavřít
Tlakové pružné spojky se začaly výrazně prosazovat počátkem 90. let, kdy rostoucí nároky na spolehlivost a rychlost montáže na stavbách prakticky vytlačily ruční svařování. Pro svoji dlouhodobou pružnost a schopnost eliminovat různé montážní nepřesnosti a provozní účinky vytlačily pružné spojky z velké části i svěrné tvarovky a stále dražší, často i zbytečně tuhé, přírubové spoje. Nástup řady moderních materiálů potrubí - plasty, sklolamináty, korozivzdorné oceli a uhlíkové kompozity - tento proces ještě urychlil.
a) VODOVODY - nahrazují drahé a málo spolehlivé přírubové a svařované spoje při opravách i výstavbě
b) ZAVLAŽOVACÍ POTRUBÍ - eliminace účinků tepelné dilatace a nestabilních půd
c) PLYNOVODY - nutné použití spojek z nitrilové pryže (NBR)
d) PAROVODY - eliminace rázů a účinků tepelné roztažnosti, možnost rychlé výměny poškozených částí
e) POŽÁRNÍ POTRUBÍ - dlouhodobá spolehlivost, odolnost a možnost rychlé výměny poškozených částí
f) KONDENZAČNÍ CHLADÍCÍ ARMATURY - eliminace rázů, chvění, deformací a nesouososti, snadná výměna
g) CHEMICKÉ A PETROCHEMICKÉ ARMATURY - dlouhodobá spolehlivost, snadná montáž i demontáž
h) PAPÍRENSKÝ PRŮMYSL - potrubní armatury s možností snadných oprav abrazí poškozených částí
i) STAVBA LODÍ - spolehlivost, snadnost oprav, eliminace chvění a rázů, nízká cena
j) STAVBA ZEMĚDĚLSKÝCH STROJŮ - pneumatické secí stroje, kombajny
k) AUTOMOBILOVÝ PRŮMYSL - palivové systémy, vzduchotechnika, výfukové trakty, přeplňování
l) ARMATUR ČOV - eliminace účinků tepelné roztažnosti, snadná výměna a opravy
Použití spojek ARPOL® vyhovuje nárokům EN 1610 (spojování a zajištění těsnosti potrubních systémů), výroba je dozorována podle ISO 9001:2000, materiály odpovídají EN 681 (elastomerická těsnění) a EN10088-2 (pouzdro a stahovací mechanismus).
Konstrukčně jsou pružné tlakové spojky ARPOL® tvořeny masivním rukávcem ze syntetické pryže (EPDM nebo SBR) uzavřeným ve stahovacím ocelovém pouzdru z korozivzdorné austenitické nebo zinkované uhlíkové oceli. Hlavními přednostmi této konstrukce jsou: snadná a rychlá montáž bez speciálního nářadí a odstávky provozu.
Systém samočinné regulace těsnícího tlaku (Active Systém Pressure-Sealing) pomocí vnitřních kanálků po obvodu spojky mění v závislosti na tlaku v potrubí napětí v pryžovém těsnění a přispívá tak k dlouhodobé životnosti spoje. Tato vlastnost je velmi důležitá u všech tlakových potrubí, kde dochází ke změnám pracovního tlaku v širokém rozsahu. Při očekávaných poklesech tlaku až do oblasti vakua je nutné vybavit spojku vnitřním výztužným kroužkem, který zabraňuje odchlipování střední části těsnícího rukávce od pouzdra spojky.
Při spojování trubek z měkkých materiálů (PP, PE) pomocí spojek ARPOL® se neprovádí vyztužení konců spojovaných trubek podpěrnými kroužky nutné u masivních typů přírubových spojek. Při použití spojek na potrubí s velkou hmotností (po naplnění dopravovaným mediem) není vhodné používat spojky jako podpěry, ale je nutné zajistit podepření potrubí pískem, zeminou nebo podpěrami. Tím se zabrání vymačkávání těsnění v dolní části spojky a tedy snížení životnosti spoje. Potrubí uložená v zemi, vodorovně zavěšená nebo podepřená ve více bodech tak, aby nepůsobila ve spojce silou páky, jsou zcela bez problémů.
Při použití spojek ARPOL® na potrubí šikmá, svislá, volně zavěšená nebo jinak namáhaná tahovou silou je nutné potrubí zajistit proti vytažení ze spojky nebo použít tahové spojky ARPOL FIX, případně zvolit jiný typ tahově odolného spoje. Pro dosažení maximální životnosti by spojky ARPOL® měly být vždy dotahovány momentovým klíčem na předepsanou hodnotu uvedenou na každé spojce. Při utažení spojek výrazně vyšším momentem může dojít k předčasné ztrátě elastických vlastností pryžového těsnění a tím i zkrácení životnosti spojky.